Dövme Hakkında Sorularınız

Beylikdüzü, Cumhuriyet Mah. Hürriyet Cad. Önay Garden Residance

Sorularınız

Dövme Acıtır mı?

En çok merak ettiğimiz konulardan birisi de Dövme acıtır mı sorusu! Bu sorunun cevabını verebilmek için teninizin ne kadar hasas olduğunu bilmemiz gerekir. Ayrıca dövme yaptıracağınız bölgeye görede acı hissiyatı değişebilmektedir. Mesela vücudumuzda en hasas bölgelerimizden bir tanesi boyun bölgemizdir. Boyun bölgesi ve bilek içi gibi bölgerler diğer yerlere göre daha acıtabilmektedir. Genel olarak deneyimlerimize göre cevap vermemiz gerekirse dövme acısı bir karınca ısırığı kadar diyebiliriz.

Dövme Yapırdım Havuza veya Denize Girebilirmiyim?

Dövme yaptırdıktan sonra muhakak dövmenin iyileşme sürecini beklemeniz gerekir. Dövme yaptırdığınızda vücudun gözenekleri açılmaktadır ve bu süreçte doğru bakım yapılmaz ise bakteri ve mikrop kapmaya açık hale gelecektir. Dövme bakım süresi ortalama 15 gündür bu süre boyunca havuza veya denize girmenizi tavsiye etmemekteyiz.

Dövme Yaptırdım Güneş Işığından Korunmalımıyım?

Dövme derinin bir ve ikinci katmanlarına işler. Güneş ışınları derinizin ilk katmanını etkiler ve bu deri sürekli değişim halindedir. Dövme yaptırdığınızda da bu deri değişimi gerçekleşir, yinede uzun süre güneşe maruz kalmamak dövme için daha sağlıklı olacaktır dövme bakım süreci boyunca uzun süre dövmenizi güneşe maruz brakmamaya çalışın.

Dövme Bakımını Nasıl Yapabilirim?

Dövme yaptırdığınızda belkide en önemli konu dövme bakımıdır. Dövme bakımını doğru yapmadığımız durumlarda dövmemizin rengi solabilir ve iyileşme süreci gecikebilir. Dövme bakımı aynı zamanda hijyen ve sağlık açısından önemlidir. Dövme yaptırdıktan sonra mutlaka bakım kremleri veya tüm eczanelerde bulabileceğiniz bepanthol bebek pişik kremi işinizi görecektir.

Dövmem Kabuk Tuttu Ne Yapmalıyım?

Dövmeniz kabuk tutuğunda kesinlikle soymamanız gerekir. Dövmenin deri değişiminden dolayı kabuk bağlaması normaldir. Bu süreçte kendiliğinden kabuk atmasını beklemeli ve bakım sürecini doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Dövmem Kaşınıyor Ne Yapmalıyım?

Dövmenizin kaşınması iyileşme sürecinde normal bir durumdur. Kaşınma sebebi kabuk tutan dövmenin deri değiştirmesi ve iyileşme sürecine girmesidir. Bu süreçte bakım yapmaya devam etmeniz gerekir.

Dövmem Soldu Ne Yapmalıyım?

Dövmenizin solması durumunda yapmanız gereken ilk iş dövme sanatçınız ile iletişime geçmek olmalıdır. Bazı dövmeciler insan sağlığını ve yaptığı mesleği hiçe saymakta ve uygun olmayan malzemeler kullanmaktadır. Diğer bir sebebi ise dövme bakımını doğru yapmamanız olabilir. Bu süreçte mutlaka dövme sanatçınızdan bilgi almalısınız.

Hasas Vücutlarda Dövme Alerji Yaparmı?

Dövme boyasının herhangi bir alerjik reaksiyonu bulunmamaktadır. Şu ana kadar dünya genelinde dövmeden alerji kapan kişi sayısı neredeyse hiç yoktur. Sadece dövmenin hijyenik koşullarda yapılmaması durumunda mikrop veya bakteri kapma durumu olabilir. Eğer bu konuda çok hasas iseniz veya alerji kapma konusunda endişeleriniz var ise doktorunuzla görüşebilir ve konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Dikkat!

Dövme yaptırmaya karar verdiyseniz ve bu konuda iyi bir dövmeci araştırıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Dövme sanatçısının hijyen kurallarına uyup uymadığı, dövme malzemelerinin tek kullanımlık olup olmadığı, stüdyo ortamının düzenli olarak dezenfekte edilip edilmediği ve Dövme apan kişinin mesleki ustalık belgesi mutlaka kontrol edilmelidir.

  • Tek Kullanımlık Malzemeler.
  • Düzenli Periyodlarla Dezenfekte İşlemi.
  • Kullanılmış malzemelerin tıbbi atık kutusunda muhafaza edilmesi.
  • Kullanılan sedyenin her işlemden sonra dezenfekte edilmesi.
  • Ustalık Belgesi.
  • Lisanslı ve Orjinal Malzemeler.
  • 10 yıl ve üstü tecrubeye sahip dövme sanatçıları.

Yukarıdakıi maddelerin her biri ayrı bir öneme sahiptir. Dövme hayatınız boyunca taşıyacağınız bir işlemdir bu konuda muhakak dikkatli davranmalı ve dövme sanatçınızı bu kriterlere göre seçmelisiniz.

Instagram Üzerinden Tüm Çalışmalarımızı Görün!